piątek, 17 grudnia 2010

Bardzo ważne pytania na temat twojej płodności

1. Czy ja w ogóle jestem płodna? Jak to sprawdzić?
Tak naprawdę nie dowiesz się tego,dopóki nie zaczniesz starać się o dziecko.Istnieją co prawda różnego rodzaju domowe zestawy diagnozujące płodność w bardziej lub mniej dokładny sposób(mierzą np.poziom hormonów w moczu,co pozwala ustalić dni płodne lub sprawdzają poziom hormonów we krwi)-jednak takie testy nigdy nie dają pełnego obrazu sytuacji.Nie pozwalają na przykład stwierdzić czy owulacja przebiega bez zakłóceń,a jajowody nie są zablokowane.Dlatego narazie nie stresuj się kondycją swoich jajeczek.Zamiast tego regularnie odwiedzaj ginekologa,informuj go o wszystkich niepokojących cię zmianach menstruacyjnych.Im szybciej wykryjesz ewentualną chorobę tym łatwiej wyleczysz ją bez komplikacji,które mogłyby utrudniać zajście w ciąże.
2. Palę papierosy. Czy to ma wpływ na płodność?
Kobiety,które palą papierosy muszą starać się o dziecko średnio o 10-40% dłużej. Toksyny z dymu tytoniowego uszkadzają jajowody a także pogarszają jakość komórek jajowych czyli wizja dzidziusia się oddala.Te same toksyny odpowiadają za zmniejszenie produkcji estrogenu,który przygotowuje wyściółkę macicy do ciąży.To z kolei sprawia że wśród palących kobiet wskaznik poronień jest znacznie wyższy.Niestety to nie wszystko.Palenie przyspiesza także menopauzę,dlatego że dym powoduje szybsze znikanie jajeczek z jajników.
3. Całonocne imprezowanie mam już za sobą,ale nadal lubię wyskoczyć na drinka. Czy to ma znaczenie?
Niestety ,jeśli chodzi o zajście w ciążę,prawie wszystko ma znaczenie.Picie również,przeprowadzono badania,które wskazują że kobiety pijące jednego lub dwa drinki dziennie potrzebują więcej czasu żeby zajść w ciążę.Znasz mnóstwo przypadków kobiet które mimo nadużywania alkoholu rodziły dzieci.Zgadza się.Ale ty przecież jesteś perfekcjonistką i chcesz być pewna że wszystko pójdzie gładko.Dlatego kilka miesięcy przed planowaną ciążą odpuść sobie imprezy i ogranicz alkohol.
4. Czy to ile ważę może mi przeszkodzić w zajściu w ciążę?
Tak,może.Otyłość(czyli wskaznik masy ciała BMI przekracza 30) może powodować u kobiet zmiany w otoczce komórki jajowej,negatywnie wpływające na jej rozwój.Poza tym komórki tłuszczowe produkują estrogen więc jeśli jesteś otyła i masz dużo komórek tłuszczowych,nadmiar estrogenu może zakłócać sygnały z mózgu i powodować zaburzenia cyklu i zatrzymanie owulacji.Jesteś szczupła?Brawo,byle nie za bardzo.BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę.Jest to sygnał dla organizmu żeby przeszedł na tryb oszczędnościowy.Przestaje produkować hormony stymulujące jajeczkowanie czyli nie ma mowy o ciąży.Jeśli chcesz w przyszłości bez kłopotów zostać mamą oblicz swoje BMI i dbaj o stałą wagę z wskaznikiem utrzymującym się w najlepszym dla zdrowia przedziale czyli między 19 a 26.
5. Czy choroby weneryczne mają wpływ na ciążę?
Choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez wirusy np. opryszczki lub brodawczaka ludzkiego,zwykle nie powodują bezpłodności.Mogą jednak utrudniać utrzymanie ciąży.Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku chorób wywołanych przez bakterie(chlamydia,rzeżączka).Nie ma problemu jeśli uda się je zdiagnozować we wczesnym stadium.Tu jednak kryje się podstęp,bo zwykle przebiegają bezobjawowo.Kobiety nie leczą się ,bo nie wiedzą o chorobie a tymczasem w drogach rodnych rozwija się stan zapalny.Rozwiązanie? Prezerwatywy! Chyba że jesteś w stałym związku  i masz pewność że partner robił odpowiednie testy,nie jest nosicielem chorób wenerycznych i że jest ci wierny.
6. Dlaczego to,ile mam lat jest takie ważne w przypadku zajścia w ciążę?
Wiek determinuje możliwość zajścia w ciążę bo każda kobieta w momencie narodzin ma pewną,ograniczoną liczbę oocytów(komórek z których powstają komórki jajowe).Jakby tego było mało,liczba oocytów zmniejsza się począwszy od okresu płodowego aż do menopauzy.Z wiekiem rośnie również ryzyko zaburzeń genetycznych u potomstwa(dzieci rodzą się z zespołem Downa).Już u 30-latek odsetek nieprawidłowych komórek jajowych dochodzi do 40% u kobiet 40-letnich sięga 80%. Nie ma jasnej granicy która oddziela okres płodny od momentu gdy zajście w ciążę staje się już wyzwaniem.Każdy przypadek jest inny.uogólnienia są więc niebezpieczne.Ale można powiedzieć że po 35 roku życia większość kobiet ma trudności z poczęciem dziecka. Potwierdzają to statystyki: wśród dziewczyn między 20 a 24 rokiem życia tylko 7% jest bezpłodnych podczas gdy wśród 35-39 latek aż 30%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz