piątek, 17 grudnia 2010

Czy stosujesz właściwą metodę antykoncepcji

Czy jesteś pewna że metoda którą wybrałaś najlepiej chroni cię przed niechcianą ciążą czy chorobami wenerycznymi? Nie musisz już dłużej szukać odpowiedzi...

1. PREZERWATYWA
Co to jest: lateksowa powłoczka nakładana na członek przed stosunkiem,uniemożliwiająca spermie przedostanie się do pochwy.
Ile to kosztuje: ok.30zł/12 sztuk
Możliwe skutki uboczne: reakcja alergiczna na lateks,zwiększona suchość pochwy. Aby uniknąć podrażnień używaj lubrykantu na bazie wody.
Skuteczność: 85%
Za: stanowi najlepszą ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jest tania i łatwo dostępna.Nie trzeba chodzić po nią do lekarza.
Przeciw: kondom może przeciekać albo pęknąć.Przy każdym stosunku trzeba użyć nowego.Niektórych ludzi zniechęca fakt że w celu założenia prezerwatywy trzeba przerwać igraszki a to psuje nastrój.
Co na to lekarz: pamiętaj żeby sięgać po kondom zawsze gdy uprawiasz przypadkowy seks i nie wiesz czy twój  partner nie jest zarażony jakąś chorobą weneryczną.
2. PIGUŁKA
Co to jest: 21 dniowa dawka hormonów,powtrzymująca owulację.
Rodzaje: pigułka dwuskładnikowa(estrogen i progestagen),minipigułka zawierająca tylko progestagen,pigułka po stosunku zwana także antykoncepcją awaryjną.
Ile to kosztuje: 20-40zł/opakowanie
Możliwe skutki uboczne: w zależności od ilości estrogenu w pigułkach-zmiany nastroju,mdłości,bóle głowy,spadek libido.
Skuteczność: 99%
Za: reguluje cykl-można przewidzieć termin miesiączki,zmniejsza ilość męskich hormonów.
Przeciw: nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową .Wymaga pedantycznej punktualności w przyjmowaniu.
3. PLASTER ANTYKONCEPCYJNY
Co to jest: to cienki elastyczny plasterek o wymiarach 45x45 mm. Z plastra uwalniają się dwa hormony estrogen i progestagen,a działanie antykoncepcyjne jest takie jak w przypadku pigułki doustnej.
Ile to kosztuje: w naszych aptekach dostępne są tylko plastry Evra, 60zł/3 sztuki - na receptę.
Możliwe skutki uboczne: ból głowy, reakcje alergiczne w miejscu przyklejenia plastra,nudności.
Skuteczność: ok. 99%
Za: nie musisz pamiętać żeby codziennie zażyć pigukę.Podanie hormonów przez skórę chroni wątrobę,ponieważ dociera do niej mniej hormonów niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.
Przeciw: brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,istnieje niewielkie ryzyko że plaster się odklei a wtedy nie chroni przed zajściem w ciążę.
Co na to lekarz: plastry to bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży. To metoda z gatunku bierzesz raz i masz spokój,jest więc idealna dla kobiet które mają kłopot z pamiętaniem o pigułce.Częstym problemem który obniża skuteczność antykoncepcyjną doustnych metod hormonalnych,są wymioty lub biegunka.W przypadku metody transdermalnej to ryzyko nie występuje,ponieważ Evra omija układ pokarmowy.Niektóre kobiety jednak nie czują się komfortowo ,paradując z taką metką-plaster latem trudno jest ukryć.
4. ŚRODKI WEWNĄTRZ-MACICZNE
Spirala:
Co to jest: wkładka wewnątrz-maciczna zrobiona z plastiku z dodatkiem metalu,najczęściej miedzi,w kształcie litery T lub cyfry 7. Zakładana wyłącznie przez ginekologa.Wywołuje nieszkodliwy dla organizmu kobiety stan zapalny błony śluzowej macicy,uniemożliwiając zagnieżdżenie się jajeczka.Zmienia też gęstość śluzu szyjkowego,unieruchamiając plemniki.
Ile to kosztuje: 100 zł plus koszt założenia(w sumie 300-400zł).
Skuteczność: 96%
Za: nie musisz codziennie ykać pigułki.Możesz zapomnieć o antykoncepcji nawet na 5 lat.
Przeciw: nie powinny jej stosować kobiety które mają skłonność do stanów zapalnych dróg rodnych.Może powodować plamienia.
Co na to lekarz: spirala to idealne rozwiązanie dla kobiet które nie mogą przyjmować hormonów lub prowadzą nieregularne życie seksualne.Polecam ją głównie kobietom które już rodziły.
Mirena:
Co to jest: to system domaciczny w kształcie litery T. Po założeniu uwalnia hormon lewonogestrel do jamy macicy.
Ile to kosztuje: 700zł + koszt założenia
Skuteczność: 99,9%
Za: duża skuteczność.Mniej obfite i mniej bolesne krwawienie miesiączkowe u niektórych kobiet mogą one zupełnie zniknąć.
Przeciw: nie jest to metoda polecana kobietom które jeszcze nie rodziły ze względu na małe wymiary macicy i ciasny kanał szyjki macicy.
5. ZASTRZYK
Co to jest: domięśniowy zastrzyk antykoncepcyjny np Depo Provera stosowany co trzy miesiące.
Ile to kosztuje: 40zł/jeden zastrzyk
Skuteczność: 94%
Za: zanikają miesiączki. Możesz go stosować gdy niewskazane są dla ciebie środki z estrogenami np gdy masz żylaki,problemy z wątrobą,mama chorowała na raka piersi.
Przeciw: lek jest powoli wydalany z organizmu.Preparat może utrzymywać się w tkankach do 9 miesięcy wiec planując ciążę trzeba odpowiednio wcześniej przestać przyjmować zastrzyki.
Co na to lekarz: zastrzyk nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Poza tym wiele kobiet odczuwa skutki uboczne,przyrost wagi,utrzymujący się zespół napięcia przedmiesiączkowego,im dłużej przyjmujesz zastrzyki tym rzadsze są miesiączki.Organizm dużej wraca do naturalnego cyklu po ich odstawieniu.Nie polecam tej metody antykoncepcyjnej chyba że jest to jedyne możliwe rozwiązanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz