piątek, 17 grudnia 2010

Opalaj się bezpiecznie : Co możesz zrobić dla swojej skóry

Jak najlepiej chronić się przed skutkami działania słońca: zmarszczkami,plamami i rakiem skóry. Przede wszystkim im zapobiegać.
Zbierz kolekcję kosmetyków przeciwsłonecznych. Mogłabyś powiedzieć że aplikacja kosmetyków ochronnych wymaga dużo czasu i uwagi,ponieważ są gęste,tłuste,klejące i długo schną na skórze.Teraz masz do dyspozycji całą gamę produktów o najróżniejszych konsystencjach: od tradycyjnych kremów,przez błyskawicznie wchłaniające się żele,po dające efekt aksamitnej skóry suche olejki albo wygodne w użyciu sztyfty.Najlepiej zaopatrz się w kilka takich kosmetyków,by zawsze mieć któryś przy sobie.
Używaj kosmetyków o szerokim spektrum. Czyli takich które ochronią cię zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA. Promienie UVB docierają wprawdzie jedynie do wierzchnich warstw skóry ale właśnie one powodują poparzenia i pod ich wpływem tworzą się przebarwienia skóry.Promienie UVA wnikają głęboko i to przede wszystkim one są winne powstawaniu zmarszczek.Mogą też doprowadzić do zmian nowotworowych. Najgrozniejszym z nowotworów i powodującym największą śmiertelność jest czerniak .W Polsce jest na 16 miejscu pod względem częstości występowania nowotworów i powodującym największą śmiertelność jest czerniak.W Polsce jest na 16 miejscu pod względem częstości występowania nowotworów.W 2006r zanotowano 2101 zachorowań na czerniaka,w tym 1103 wśród kobiet.Mniej groznymi nowotworami skóry są: rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy.
Miej pod ręką kosmetyk z filtrem UV. Jeśli postawisz krem z filtrem tuż obok kabiny prysznicowej lub w zasięgu wzroku w szafce z kosmetykami,będziesz mogła posmarować się nim zaraz po kąpieli.Dzięki temu zapewnisz skórze dobrą bazę ochronną a jej nałożenie nie będzie wymagać żadnego wysiłku co więcej wkrótce zaczniesz robić to odruchowo.Używanie kremu na dzień z filtrem(co najmniej SPF 15) powinno być takim samym nawykiem jak codzienne mycie zębów a nie czynnością zarezerwowaną jedynie na czas wakacji.
Bądz skrupulatna. Są takie miejsca na ciele o których zwykle zapominasz gdy smarujesz się kosmetykiem ochronnym.Które? Kark,skóra wzdłuż linii włosów,uszy,dłonie.Problematyczna jest także skóra głowy.Nie wetrzesz w nią przecież kremu a jeśli pojawi się na niej jakieś znamię,możesz go po prostu nie zauważyć.Dlatego więc latem zawsze noś kapelusz a gdy będziesz u zaprzyjaznionego fryzjera,poproś żeby dokładniej przyjrzał się skórze pod włosami.
Zatroszcz się o usta. To na nich często powstają zmiany nowotworowe u młodych kobiet.A ponieważ nie możesz ich ukryć,pamiętaj by zawsze smarować je balsamem z faktorem ochronnym SPF 15 lub zawierającym tlenek cynku(to taka biała substancja).
Bierzesz pigułki? Bądz ostrożna. Hormony zawarte w tabletkach mogą spowodować pojawienie się ciemnych plam na skórze.Na słońcu to przebarwienia często ciemnieją i istnieje ryzyko że pozostaną już na zawsze.Jeśli przyjmujesz antykoncepcje hormonalną powinnaś być szczególnie ostrożna.Wyrób sobie nawyk stosowania kremu z filtrem na twarz i z umiarem korzystaj ze słońca.
Pokochaj okulary. Noś je zawsze gdy jesteś na dworze by chronić wyjątkowo wrażliwą i podatną na poparzenie skórę wokół oczu.Wiele kobiet skarży się że przeciwsłoneczne produkty działają drażniąco więc w ogóle nie aplikują ich na skórę pod oczami.Okulary będą cię skutecznie chronić bez skutków ubocznych w postaci szczypania czy zaczerwienienia.I nie muszą być wcale megadrogie.Nawet okulary z supermarketu będą ok,pod warunkiem że zaznaczono na nich że zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV.
Między 12.00 a 16.00 lepiej zostań w domu. Latem tak zorganizuj sobie plan dnia żeby te aktywności ktre musisz wykonywać w pomieszczeniu np. zakupy,ćwiczenia w klubie fitness,wypadły w czasie gdy przebywanie na słońcu jest najniebezpieczniejsze czyli właśnie od południa do mniej więcej godziny 16.00.

Akcja Ratunkowa - dałaś ciała i poparzyłaś się? Na szczęście część zniszczeń da się naprawić.
  • Wez aspirynę lub ibuprofen-leki te mają działanie przeciwzapalne co oznacza że mogą zredukować podrażnienie i zaczerwienienie czyli pierwszą reakcję skóry na poparzenie słoneczne.Żeby zadziałały musisz przyjąć je w ciągu 24 godzin.
  • Nawilżaj jak szalona- balsamy zawierające składniki o działaniu przeciwzapalnym np aloes zapobiegną przesuszeniu i łuszczeniu się skóry które nieuchronnie cię czeka,kiedy zniknie z niej zaczerwienienie.Smaruj się nimi obficie a poczujesz ulgę i skóra będzie przyjemnie ochłodzone.
  • Chroń się zawsze i wszędzie-jeśli już się poparzyłaś tym bardziej chroń skórę by mogła się goić a twój system immunologiczny naprawił powstałe szkody.Amerykańscy naukowcy postawili niedawno tezę że regularne stosowanie filtra co najmniej SPF 15 jest w stanie zatrzymać zmiany przedrakowe które już zaszły w skórze.
  • Przywróć skórze gładkość-kiedy oparzenie całkiem się zagoi,dwa razy w tygodniu złuszczaj skórę tonikiem z alfa-hydroksykwasami,by stymulować wzrost nowych komórek i pozbywać się tych martwych które nadają skórze poszarzały wygląd.
  • Stosuj krem z retinolem-słońce niszczy zawarty w skórze kolagen,substancję ktra nadaje jej elastyczność.Retinol czyli pochodna witaminy A pobudza wytwarzanie kolagenu.Kiedy więc ślad po oparzeniu zniknie,sięgnij po produkt bogaty w ten składnik.
  • Poddaj się laseroterapii-zdarza się że po oparzeniu słonecznym pozostają trwałe ślady.Jeśli bardzo ci przeszkadzają,porozmawiaj z dermatologiem o dostępnych metodach ich usuwania.Może zaproponować ci głęboki piling albo np.laserowe usuwanie zmian.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz